Instrumenty etniczne

16 września 2016 r. odwiedził nasze przedszkole p. Arek Timm – podróżnik, kolekcjoner, znawca i propagator muzyki etnicznej z różnych stron świata. Tym razem zaprezentował się w regionalnym stroju gruzińskim. Przybliżając przedszkolakom instrumenty etniczne z Kaukazu, a dokładniej z regionu Adżaria. Na męski strój gruziński składa się papasza – jest to bardzo ciepłe nakrycie głowy z kaukazkiej kozy lub barana. Czapka może być z białego lub czarnego futra. Czocha – to płaszcz z charakterystycznymi kieszonkami, w których dawniej umieszczano prawdziwe naboje. Do pasa przypięty był nóż tzw. kindżał. Czarne spodnie i wysokie buty do kolan wykonane były z koziej lub cielęcej skóry. W zależności od regionu mieszkańcy Kaukazu noszą różnego koloru i kształtu czapki są to tzw. słońskie czapki. Charakterystycznym kaukaskim instrumentem ludowym jest bęben zwany „doli” wykonany z koziej lub cielęcej skóry, a boki wykonane są z drewna cedrowego. Grając na "doli" należy siedzieć. Oprócz tego pan Arek zaprezentował nam również mniejszy bęben „daf”, a podobny do znanego nam tamburyna instrument to „rik”. Była to dla nas kolejna ciekawa lekcja etnicznej muzyki, tym razem z dalekiej Azji.