Tydzień "Z motylem Cytrynkiem poznajemy łąkę"/jesień

Od 19 do 23 września razem z motylem Cytrynkiem poznawaliśmy kolejny ekosystem - łąkę.
PONIEDZIAŁEK
Tego dnia zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku. Podczas wycieczki oglądaliśmy mieszkańców łąki: zwierzęta i rośliny (trawy, zioła i kwiaty) w ich naturalnym środowisku. Zebrane dary łąki wysuszyliśmy razem z paniami, bo potrzebne są nam na później. Po południu zbadaliśmy, dlaczego ślimaki tak wolno się przemieszczają?

WTOREK
We wtorek podczas oglądania prezentacji pt. „Łąka na przełomie lata i jesieni” poznaliśmy rośliny i zwierzęta, których nie udało nam się zaobserwować podczas wycieczki. Poznaliśmy też wykorzystanie ziół w leczeniu wielu dolegliwości. Udało nam się wykonać naszego motyla - przewodnika i to różnymi technikami. Badaliśmy także, jak można osuszyć mokre tereny, aby mogła powstać tam łąka.

ŚRODA
Tego dnia uczestniczyliśmy w muzycznym balu na łące – jak miło tańczyć jak motylek czy pszczółka. Sprawdzaliśmy też czy biedronka rzeczywiście leci do nieba, żeby przynieść nam kawałek chleba, ile ma kropek i dlaczego je zgubiła. Badaliśmy różne trawy i porównywaliśmy ich budowę.

CZWARTEK
Po śniadaniu w czwartek ćwiczyliśmy swoje ciało naśladując różne zwierzęta, które żyją w poznawanym ekosystemie. Z ciekawością odgadywaliśmy też co piszczy w trawie. Chcąc usłyszeć wyraźniej założyliśmy własne hodowle trawy. Podczas zabawy w piaskownicy budowaliśmy „Krecie korytarze”. Kolana były brudne, ale ile frajdy.

PIĄTEK
Ostatni dzień upłynął pod hasłem „Wykorzystujemy zasuszone trawy, zioła i kwiaty”. Stworzyliśmy z nich piękne kompozycje dla naszych rodziców. Nagrodą za naszą pracę była zabawa taneczna przy poznanej wcześniej piosence. Poruszaliśmy się leciutko jak ważki, zwinnie jak pszczółki lub wolno jak ślimaki.  Z niecierpliwością czekamy, aby sprawdzić co dzieje się na łące zimą.