Tydzień "Poznajemy jesienny sad"

  ,,Wpadła gruszka do fartuszka,
a za gruszką dwa jabłuszka…”

Od 18 do 24 października dzieci poznawały ekosystem sad.
Podczas zajęć dowiedziały się co to jest sad, jak nazywają się drzewa, które w nim rosną (jabłoń, grusza, śliwa), jakie owoce są nasze, krajowe, a jakie egzotyczne – importowane.
Badały owoce różnymi zmysłami poprzez oglądanie, dotykanie, smakowanie i wąchanie. Określały i porównywały ich kształt oraz wielkość i kolor. Ileż radości i śmiechu było podczas ich rozpoznawania po smaku i zapachu!
Budowa owocu też już nie jest tajemnicą - nasze przedszkolaki sprawdziły to samodzielnie. Podczas eksperymentowania z farbami plakatowymi sprawdziły również jak uzyskać kolor fioletowy lub jak kto woli – śliwkowy…
Przekonały się ile pomysłów kulinarnych można mieć na wykorzystanie jabłek, gruszek czy śliwek. Wspólnie przygotowane soki ze świeżych owoców oraz sałatka owocowa smakowały wybornie! Polecamy!
Podsumowaniem tygodnia było spotkanie z pracownikami Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Bardzo dziękujemy paniom za spotkanie!
Przez cały tydzień dzieci wzbogacały nie tylko swoją wiedzę, ale również  słownictwo, umiejętność komunikatywnego wypowiadania się oraz umiejętność logicznego myślenia. Pomogły w tym zabawy badawcze, wiersze, historyjki, piosenki. Mamy nadzieję, że następnym razem uda się nam zobaczyć sad na własne oczy…
Jesień króluje nie tylko w parkach - teraz wiemy, że łatwo ją też zobaczyć w sadach. Czy tak też będzie z zimą? O tym przekonamy się kolejnym razem.