Instrumenty etniczne "Wietnam"

23 lutego 2017 r. odwiedził nas znany wszystkim przedszkolakom pan Arek Timm - podróżnik, propagator i znawca muzyki i instrumentów etnicznych z różnych zakątków świata. Tym razem była to muzyczna podróż do Wietnamu, małego państwa leżącego na kontynencie azjatyckim. Przywiózł, jak zwykle bardzo oryginalne instrumenty, które zostały wykonane z naturalnych i  powszechnie na tym trenie dostępnych materiałów, a mianowicie z bambusa, łupin orzecha palmy kokosowej i ryżu. Na początek przywitał się ze wszystkimi wietnamskim sin cział! Pan Arek miał na sobie strój zwany oj aj łaj,  jaki nosili muzycy występujący w pałacu przed cesarzem. Nakrycie głowy nazywa się sing dao. Podczas gry na instrumentach dzieci miały na głowach charakterystyczne wietnamskie kapelusiki wykonane z liści palmy kokosowej. Wszystkie instrumenty były wykonane ręcznie. Znane nam cymbałki a wietnamskie trong zrobione były z bambusa, natomiast inne przypominające kształtem łódeczki nazywają się tru ong. Grzechotki wykonane były z orzecha kokosowego a w środku był ryż. Bardzo oryginalne brzmienie miała drumla wargowa zwana dan moi na której zagrał p. Arek. Duże wrażenie zrobił na nas bęben klepsydrowy zwany ioggu (dżugu), który jest wykonany z drewna orzechowego, wydrążonego w środku i naciągniętej po bokach skóry cielęcej. Linki po bokach nie tylko przytrzymują naciągniętą skórę ale również mają za zadanie zmieniać wysokość dźwięku podczas gry na bębnie. Naszych przedszkolaków nie potrzeba namawiać, aby spróbowały gry na tak oryginalnych instrumentach. Panu Arkowi dziękujemy za bardzo ciekawą lekcję muzyki i czekamy na kolejne spotkanie. Do zobaczenia!