„Odkrywanie tajników wody” - warsztaty międzyprzedszkolne

26 kwietnia 2017 r. w ramach realizacji Bydgoskich Grantów Oświatowych w naszym przedszkolnym laboratorium odbyły się międzyprzedszkolne warsztaty badawcze.  W projekcie pt. „Odkrywanie tajników wody” wzięły udział dzieci z pięciu bydgoskich przedszkoli -  nr 9, 28, 33, 70 oraz 34. Podczas wykonywanych eksperymentów i zabaw badawczych realizowano działania związane z  poznawaniem przez dzieci otaczającego je świata i nabywaniem kompetencji naukowych. Na pięciu przygotowanych stanowiskach czteroosobowe drużyny małych badaczy zgłębiały tajniki wody, która jest bezcennym skarbem niezbędnym do życia na Ziemi. Z pomocą nauczycielek dzieci odkrywały różne właściwości wody poznając nowe zwroty i określenia naukowe z tym związane. Rozpoczynając od podstawowych i charakterystycznych cech badały jej barwę, smak, zapach, kształt oraz działające wewnątrz cząsteczek wody siły spójności, czyli tzw. kohezję i siły przylegania, czyli adhezję. Ciekawość dzieci wzrastała w miarę wykonywania kolejnych eksperymentów. Miedzy innymi dowiedziały się o istnieniu na wodzie tzw. „skórki” , czyli napięcia powierzchniowego dzięki czemu mogły zwodować zwykły spinacz biurowy, a nawet igłę do szycia. Wykonując kolejne doświadczenia poznały sposób przerwania napięcia powierzchniowego, czyli jego zaburzenie oraz zjawisko powstania menisku wypukłego. Woda  znana najczęściej  pod postacią płynu, może w pewnych warunkach być niewidoczna. Takie niespodziewane właściwości dzieci odkryły podczas doświadczeń na ostatnim stanowisku dot. parowania i skraplania. Podsumowaniem eksperymentów na kolejnych stacjach badawczych było wykonanie zadań na kartach pracy. Różnorodność zaprezentowanych i wykonywanych doświadczeń pokazała, w jaki sposób poprzez wykorzystanie łatwo dostępnych materiałów i przyborów można rozwijać kompetencje naukowe małego dziecka. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Dzieci wróciły do swoich przedszkoli bogatsze o nową wiedzę dotyczącą otaczającego je świata. Dziękujemy za wspólne zabawy i miłe spotkanie!