Instrumenty etniczne z Wyspy Lombok

26 maja 2017 r. odwiedził nas pan Arek Timm. Była to kolejna muzyczna podróż, tym razem na egzotyczną Wyspę Lombok, leżącą niedaleko Australii. Wszystkich zaintrygował bardzo dziwny instrument zwany zen tambour kształtem przypominający kamień lub latający talerz, wykonany z metalu. Można na nim grać podobnie jak na pianinie – palcami, albo pałeczkami. Mieszkańcy wyspy wykonują swoje instrumenty własnoręcznie. Inny instrument, który zabierają rybacy wypływając na połowy działa na zasadzie gwizdka i służy do wabienia ryb. Ma kształt delfina i wykonany jest z drewna. Wyspiarze do zrobienia instrumentów najczęściej wykorzystują ogólnie dostępne orzechy z palmy kokosowej. Instrument zwany kalimba z łupiny orzecha może mieć kształt np. żółwia. Były jeszcze tzw. sheckere, czyli kokosowe przeszkadzajki na których również można wygrywać dowolne rytmy. Naszych przedszkolaków nie potrzeba namawiać, aby spróbowały gry na tak oryginalnych instrumentach. Panu Arkowi dziękujemy za bardzo ciekawą lekcję muzyki i czekamy na kolejne spotkanie. Do zobaczenia!