TEATRZYK VAŚKA "RAZ NA LUDOWO" 25.02.2010 r.

25 lutego aktorzy teatru „VAŚKA” przedstawili prezentację ludowych tańców z różnych regionów Polski pt. „Raz na ludowo”. Dzieci miały okazję przekonać się, że Polacy to naród bardzo roztańczony i rozśpiewany. Wspólnie z aktorami, dzieci poznały podstawowe kroki poloneza – naszego tańca narodowego, mazura, którego tańczono na dworach szlacheckich, szybkiego oberka, śląski taniec – trojak, zbójnickiego, krakowiaka czy też kujawiaka - nasz taniec regionalny. Dzieci poznały również niektóre charakterystyczne elementy strojów regionalnych, jak np. kontusz szlachcica, krakowską czapkę i kolorowy serdak krakowianki czy góralski kapelusz i ciupagę. Nie brakowało chętnych, aby przed kolegami zaprezentować swoje umiejętności taneczne. Tradycje     i tańce ludowe to wielkie dziedzictwo kultury narodowej, które jako Polacy już od najmłodszych lat powinniśmy znać i pielęgnować.