Halloween

A skeleton- kościotrup a haunted house- nawiedzony dom a candy – cukierek a spider –pająk a spider web-pajęczyna a trick or treat bag – torba na słodycze haloweenowe a monster- potwór a vampire – wampir a ghost- duch a mummy- mumia a bat- nietoperz a witch- czarownica a jack-o-lantern- lampion z dyni treat or treat- cukierek albo psikus haloween party- impreza na halloween ZWROTY: It’s a………. Treat or treat I’m a…………………. WIERSZYK: “Boiling hot boiling hot what will we put in the witches’ pot Boiling hot boiling hot we’ll put some spiders/monsters/vampires etc in the witches’ pot” PIOSENKI: “This is the way we curve the pumpkin” This is the way we scoop him out, scoop him out scoop him out This is the way we scoop him out, this is our jack-o- lantern This is the way we make his eyes make his eyes make his eyes This is the way we make his eyes this is our jack-o- lantern This is the way we make his nose make his nose make his nose This is the way we make his nose this is our jack-o-lantern This is the way we make his mouth make his mouth make his mouth This is the way we make his mouth this is our jack-o-lantern Jack-o-lantern shining bright shining bright shining bright Jack-o-lantern shining bright this is our jack-o-lantern “Go away ghouli goblin” Go away ghouli goblin go away Go away ghouli goblin go away Go away ghouli goblin, go away ghouli goblin Go away ghouli goblin go away Go away spooky spider go away Go away spooky spider go away Go away spooky spider, go away spooky spider Go way spooky spider go away Go away scary monster go away Go away scary monster go away Go away scary monster, go away scary monster Go away scary monster go away Go away black bat go away Go away black bat go away Go away black bat, go away black bat Go away black bat go away “Hello my name is Dorothy” Hello my name is Dorothy Hello, hello, hello Hello my name is Dorothy it’s nice to meet you all Hello my name is Dorothy I am a little girl Hello my name is Dorothy I want to go back home