Tydzień polski

Staropolskie zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia dzieci poznawały śledząc przygody Ewy i jej młodszego brata Tomka, w oparciu o fragmenty książki Marii Kownackiej pt. „Dzieci z Leszczynowej Górki”. Wyposażenie staropolskiej chaty, gdzie stoi również prawdziwa choinka dzieci miały okazję zobaczyć na ekspozycji zorganizowanej w sali „Motyle”. Przedstawione eksponaty wzbudziły wielkie zainteresowanie; chociażby żelazko na „duszę” czy młynek, którym trzeba ręcznie kręcić, żeby zmielić pieprz czy kawę. Podczas tygodnia polskiego dzieci dowiedziały się również jakie potrawy tradycyjnie podawane były i nadal są na wieczerzę wigilią. Największą frajdą było wyrabianie ciasta na pierniki i wycinanie pierniczków przy pomocy foremek. Każde dziecko miało okazję spróbować własnoręcznie zrobionego przez siebie pierniczka. W przedszkolnych salach pojawiły się świąteczne choinki, które dzieci z radością pomagały stroić, a na świąteczne drzewko w chacie polskiej dekoracje wykonały z papieru tak, jak w dawnych czasach. Zapach naturalnego świerku i śpiew kolęd stworzył prawdziwy nastrój zbliżających się świąt. Poznając zwyczaje staropolskie nie zabrakło również słowiańskich instrumentów etnicznych. Dzieci miały okazję poznać ich wygląd i brzmienie, a nawet wypróbować na nich gry. Były to bębenki, gliniane gwizdki naśladujące świergot ptaków, wabiki naśladujące dzikie kaczki, grzechotki wykonane z wikliny, słomy czy koźlej skóry. Gra na tych ludowych instrumentach wbrew pozorom nie była wcale taka łatwa. Na zakończenie tygodnia polskiego odbył się pokaz tańców ludowych. Ten tydzień wszystkich wprowadził w świąteczny nastrój!
Wykonywanie pierniczków.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie ozdób świątecznych oraz strojenie choinek.

Pokaz instrumentów etnicznych.

Tańce ludowe.