Z mamą w kuchni

Z MAMĄ W KUCHNI

Przygotowywanie świątecznych potraw to doskonała okazja, aby zaprosić swoje dziecko do wspólnego gotowania czy pieczenia. Dziecko w kuchni to dla każdej mamy wielki test na cierpliwość. Rozsypana mąka, rozlane mleko, stłuczone jajka z pewnością zaburzą kuchenny spokój, ale jest to cena, jaką musisz zapłacić za świetną zabawę z dzieckiem! Świetną, a zarazem bardzo pożyteczną!!!
Poznawanie kulinarnych tajemnic będzie dla kilkulatka prawdziwą przygodą oraz bardzo ciekawą lekcją. Z pewnością z zaciekawieniem będzie przyglądać się jak z kilku produktów powstaje wspaniała potrawa czy ciasto. Wspólne gotowanie można powiązać z nauką, może być to wspaniała okazja do liczenia np. „Ile łyżek cukru wsypaliśmy?”, do doskonalenia koordynacji ruchów np. gdy dziecko będzie oddzielało żółtko od białka, do rozwijania słownictwa np. opowiadamy co będziemy robić, dziecko opowiada co wykonało, a także do promowania warzyw i owoców...
Aby zabawa w kuchni stała się miłą i bezpieczną przygodą, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
Wybierz odpowiedni czas na wspólne gotowanie – najlepiej jeśli będzie to spokojne popołudnie, gdzie nie trzeba się spieszyć, ani przygotowywać dań na przyjęcie dla gości
Zastanów się nad odpowiednim przepisem – przepis powinien być dość prosty, ponieważ dziecko powinno brać czynny udział w przygotowywaniu potraw, a nie tylko stać z boku i obserwować
Pracę dostosuj do wieku dziecka – pamiętaj, że dla młodszego dziecko powinny być czynności łatwiejsze np. dekorowanie posypką ciasteczek, dzieci starsze mogą np. rozwałkować ciasto, wykroić pierniczki, obrać lub pokroić owoce
Przygotuj miejsce pracy – pamiętaj, że wszystkie ostre narzędzia (noże) należy schować w bezpieczne miejsce, warto też, ubrać  dziecku fartuszek, gdyż ubranko może się wybrudzić, pamiętaj o stabilnym stoliczku i spiętych włosach
Pamiętaj o bezpieczeństwie - na każdym kroku informuj malca o zasadach bezpieczeństwa, uważaj na kuchenkę i piekarnik, garnki z wrzącą wodą i rozgrzane patelnie
Patrz na wszystko z przymrużeniem oka – zrelaksuj się, nie martw się jeśli danie nie wyjdzie, liczy się wspólna zabawa i spędzanie czasu razem!
 
Opracowanie: mgr Marta Arndt
 
Literatura: Kuchnia? Fajna sprawa. Miś Pluszek 2010 nr 3