Wycieczka na Dworzec Główny PKP

W dniu 14.03.2013 grupy "Pszczółki" i "Sarenki" wybrały się na wycieczkę na Dworzec Główny PKP w naszym mieście. Dzieci wraz z nauczycielkami zwiedziły dworzec kolejowy oraz poznały pracę kolejarzy. Jednym z punktów wycieczki było obejrzenie jednej z największych makiet kolejowych w północnej Polsce. Na miniaturowej sieci kolejowej dzieci mogły zobaczyć m.in. kilka stacji, między którymi kursują składy pasażerskie i towarowe, same lokomotywy tzw. luzaki nieciągnące żadnych wagonów, pojedynczy ciężki spalinowóz wyłaniający się z hali lokomotywowni, a na bocznicy można było obserwować pociąg zdawczy, z którego automatycznie jest rozładowywany węgiel. W ruchu pasażerskim zaś na makiecie obejrzeliśmy pełną różnorodność taboru – pociągi z wagonami bezprzedziałowymi, zwanymi często „bonanzami”, z charakterystycznymi „piętrusami” czy szynobus. Ponadto mnóstwo semaforów świetlnych, zwrotnic, wiaduktów czy przejazdów z czynnymi rogatkami. Jednak główną atrakcją wycieczki był przejazd pociągiem ze stacji Bydgoszcz Główna do stacji Bydgoszcz Leśna. Przejazd pociągiem sprawił największą radość i przyjemność naszym dzieciom. Wycieczka była dla przedszkolaków ogromnym przeżyciem.