Wycieczka do Muzeum Mydła i Historii Brudu

Dnia, 10 maja br. „ŻAKI WĘDROWNICZKI” z kółka turystycznego odbyły „Podróż przez brudne dzieje Europy” uczestnicząc w wycieczce edukacyjnej w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Dużą radość sprawiło nam własnoręczne wykonanie mydełka pod fachowym okiem pań laborantek wg ścisłej receptury. Wędrując po muzeum poznaliśmy historię produkcji mydła oraz różne (czasem bardzo dziwne i zaskakujące) sposoby radzenia sobie z brudem i utrzymaniem higieny ciała. Dowiedzieliśmy się, że w odległych czasach mycie i codzienna kąpiel nie były tak częste, jak obecnie, a na zamkach królewskich i w domach nie było wcale łazienek. Zdarzały się nawet okresy zakazu kąpieli, ponieważ podejrzewano, że w wodzie czają się choroby i śmierć. Również pranie bielizny i odzieży przeszło długi etap rozwoju myśli technicznej zanim skonstruowano obecnie powszechnie używane pralki automatyczne. Na zakończenie zwiedzania muzeum otrzymaliśmy wykonane przez siebie kolorowe i pachnące mydełka.