Tydzień "Poznajemy naszych partnerów z projektu Comenius"

Poniedziałek

30 września przedszkolacy zamienili się w małych badaczy. W ,,PRZEDSZKOLNYM LABORATORIUM” (sala gr."Motyle") pod kierunkiem p. Beaty i p. Doroty - dzieci wykonywały doświadczenia: ,,Co pływa, co tonie ?”, ,,Co przyciąga magnes?” oraz badały strukturę liści. Wnioski zaznaczały w ,,Karcie małego badacza”. Dzieci zapoznały się również z pojęciami ,,Unia Europejska”, ,,Comenius” oraz ich symbolami.
 
Wszystko to za sprawą projektu ,,Odkrywanie świata. Rozwijanie umiejętności poprzez odkrywanie i eksperymentowanie”, który nasze przedszkole realizuje w ramach programu Comenius.

 

Wtorek

Od wtorku przedszkolacy rozpoczęli "wędrówkę" po krajach naszych partnerów z projektu Comenius.

We wtorek, 1 października dzieci  „podróżowały” po Litwie,  wycieczkę rozpoczęły od poznania flagi i herbu, najważniejszych miast, atrakcji turystycznych oraz zabytków tego kraju. Obejrzały prezentację multimedialną pt. ,,Poznajemy partnera projektu Comenius – Litwę”, dzięki której dowiedziały się, jak spędzają czas litewscy rówieśnicy z przedszkola „ Zilvitis” w Kiejdanach. Dzieci nauczyły się prostego tańca ludowego oraz bawiły się przy piosence Du gaideliai. Przedszkolakom najbardziej spodobała się litewska zabawa „ Diabelski ogonek”- wszystkie (bez wyjątku) wesoło bawiły się i integrowały z kolegami z innych grup. Ponadto słuchały bajek (np. "Kosiarz i wilk”, „O trzech podobnych braciach”), legend litewskich oraz relaksowały się przy litewskiej muzyce ludowej. Uwieńczeniem dnia była degustacja tradycyjnej potrawy: kurczaka po litewsku – chętnych po dokładkę nie brakowało.

Środa

Kolejnym krajem partnerskim w projekcie Comenius, który poznawały przedszkolaki, była Estonia. Dzieci wirtualnie zwiedziły Tallin, zapoznały się z bogactwem natury w Estonii. Dowiedziały się, jakie zwierzęta zamieszkują tamtejsze lasy, do czego potrzebna jest kładka na bagnach, gdzie można zobaczyć "studnię czarownic" oraz wielu innych ciekawostek. W podróży towarzyszyła nam Pani Lii P. wraz z córką, Mariją - nasi goście z Estonii. Tego dnia dzieci piekły także estońskie ciasteczka czy wykonywały estońskie flagi.

Czwartek

 W czwartek 3 października przedszkolaki poznawały naszych partnerów z Turcji. Zachwycały się różnorodnością  architektury, sztuki ludowej i kultury. Chętnie przymierzały tureckie czapki, aby takie same zrobić później z papieru. Zastanawiały się, dlaczego niektóre starożytne posągi nie mają rąk i czy "płacząca" kolumna w meczecie naprawdę przepowiada przyszłość. Tak jak ich koledzy z dalekiego kraju rozsmakowały się w tureckiej chałwie i tańcu w rytm egzotycznej muzyki. Ale najwięcej radosnych okrzyków było podczas zabawy "Göz Bağlama Oyunu" (co w tłumaczeniu znaczy "Ślepiec") podobnej do naszej "Ciuciubabki". Atmosferę uspokoić mogła tylko pogodna bajka "Czworo przyjaciół".

Piątek 

Na koniec tygodnia, w piątek - 4 października dzieci poznały i zwiedziły ostatni kraj biorący udział w projekcie Comenius – Hiszpanię. Po Hiszpanii oprowadziła nas mama naszego kolegi Alvaro – honorowy gość w grupie „Jeżyki”. Prezentacja multimedialna ułatwiła dzieciom wędrówkę po tym egzotycznym kraju pełnym słońca, pięknych plaż, widowiskowej corridy oraz wszechobecnie rozbrzmiewającej muzyki i tańca - flamenco. Dzieci poznały bardzo osobliwe i charakterystyczne dla tego kraju zwyczaje i zabytki. Odwiedziły między innymi stolicę Hiszpanii - Madryt, Barcelonę ze sławnym kościołem Sagrada Familia, który jest symbolem miasta, arenę do walki z bykami, stadion sportowy FC Barcelona i wiele innych. Poznały również zwyczaje dot. świąt, festynów, jarmarków obchodzonych w różnych regionach Hiszpanii, takich jak: w Pampelunie – bieg z bykami, w Bunol – bitwa na pomidory czyli La Tomatina. Wspólnie tańczyły podczas zabawy, tak jak hiszpańskie dzieci. Wcieliły się w rolę hiszpańskich konkwistadorów i piratów w zabawie „Wyścigi galeonów”. Podróż po tym pięknym kraju zakończyła się zabawą badawczą – „Smaki Hiszpanii”. Dziękując za wspólna zabawę dzieci potrafiły już pożegnać się po hiszpańsku - „Hasta la Vista” – do zobaczenia!