Instrumenty etniczne

W piątek 25 października br. odbyło się kolejne spotkanie z p. Arkiem i prezentowaną przez niego muzyką etniczną, tym razem z Maroka. Dzieci miały okazję nie tylko obejrzeć i posłuchać ale również spróbować gry na różnych instrumentach, których stolicą kulturową jest Marakesz. Ten egzotyczny afrykański kraj jest także ojczyzną wielbłądów, dlatego niektóre części instrumentów wykonane są z ich skóry. Pięknie wyglądały gliniane bębny inkrustowane masą perłową z ręcznie malowanymi scenkami rodzajowymi. Na takim bębnie, który nazywa się darabuka gra się bardzo głośno, a do tego trzeba mieć nie lada siłę. Inne instrumenty to tamburyno obciągnięte wielbłądzią skórą i metalowe wykonane ręcznie kołatki zwane również klekotkami. Nasz gość ubrany był w strój jaki noszą mężczyźni w Maroku, czyli w koszulę, która nazywa się galabija, na głowie miał czerwoną czapeczkę (może być też niebieska) zwana – jarmułką, a na nogach wykonane z wielbłądziej skóry buty – babusze w kolorze żółtym, który zastrzeżony jest tylko dla mężczyzn (kobiety noszą babusze w kolorze czerwonym). Była to kolejna, ciekawa „podróż” w odległy, egzotyczny zakątek świata.