Tydzień "Woda niezwykła ciecz – eksperymenty z wodą"

„Woda do picia, woda do mycia bez niej na świecie nie byłoby życia”.

Pod takim hasłem dzieci z naszego przedszkola  w minionym tygodniu (4-8.11.13) zgłębiały tajniki wody. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty, które pozwoliły im na poznanie stanów skupienia wody i ich właściwości. Dzieci między innymi badały co tonie, a co pływa; co się w wodzie rozpuszcza, a co nie; dowiedziały się dlaczego ziemniak w wodzie słonej unosi się czy budowały własną oczyszczalnię wody. Mali badacze sprawdzali także, w którym naczyniu jest najwięcej wody, a w którym najmniej. Dzieci dowiedziały się również czym jest napięcie powierzchniowe i że woda ma „skorupę”. Poznały też drogę jaką pokonuje woda zanim dostanie się do naszych mieszkań, a także podawały powody dlaczego wodę należy oszczędzać. Z dużą pasją, wykorzystując swój twórczy potencjał dzieci stworzyły prace plastyczne techniką "mokre w mokrym", a techniką origami „zbudowały” własne łódki. Gościliśmy w przedszkolu chemików z Muzeum Mydła oraz kierownika projektu "Trop natury" p. Arnikę Kimber, którzy w ciekawy sposób przybliżali nam tajemnice wody. Podsumowując tematykę na chętne dzieci i rodziców czekało zadanie – wspólne wykonanie modelu obiegu wody w przyrodzie. W piątek dzieci ubrały się na niebiesko, w barwy kropelek wody, a także wykonały deser  lodowy „Pyszne lody bez lodówki”. Podczas różnych zabaw i zajęć przedszkolacy dowiedzieli się, jak ogromne znaczenie ma woda w przyrodzie. Doświadczenia przyczyniły się do podjęcia działań związanych z oszczędzaniem wody nie tylko w przedszkolu, ale i w domu. Dzieci zachęcały domowników do oszczędnego gospodarowania wodą poprzez zwracanie uwagi na umiejętne wykorzystanie jej podczas mycia naczyń, mycia zębów czy kąpieli. Zabawy z wodą bardzo podobały się wszystkim małym odkrywcom. Zachęcamy dzieci i rodziców do organizowania podobnych zabaw w domu!

Doświadczenia, eksperymenty, zabawy badawcze z wodą...

 

Prace plastyczne techniką "mokre w mokrym":

Nasi goście - z "Muzeum Mydła" oraz z projektu "Trop natury" :

Przygotowanie deseru "Pyszne lody bez lodówki":

Degustacja deseru:

"Niebieski dzień" w naszych grupach:

Prace: "OBIEG WODY W PRZYRODZIE"