"Mydlane czary" w gr. "Jeżyki"

Z inicjatywy rodziców 13 listopada br. w grupie "Jeżyki" gościliśmy panią Asię i panią Agatę z Muzeum Mydła i Historii Brudu, które przygotowały dla nas niespodziankę. Wspólnie, wg ścisłej receptury, pod bacznym okiem pań wykonaliśmy swoje własne mydełka. Sami mogliśmy wybrać ich kolor, kształt formy, zapach oraz różne dodatki np. brokat, muszelki, wiórki kokosowe, płatki, kawę czy mak. Z prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się czym i jak ludzie myli się w dawnych czasach. Okazało się, że kiedyś nie było takich pachnących mydełek, jak dzisiaj - ani łazienek w domu. Mydło dawniej robiono z oliwy z dodatkiem piasku i popiołu, które później trzeba było zeskrobać specjalną do tego celu skrobaczką. Chyba nie było to zbyt przyjemne. Na dodatek takie mydło wcale nie pachniało tak pięknie, jak te mydełka wykonane przez nas. Zabawa w produkcję mydła wszystkim się ogromnie podobała!!! Dzieci zabrały swoje mydełka do domu, aby sprawdzić, czy też się pienią i usuwają brud z rąk, jak te kupowane w sklepie.