"Z żabką Fryderykiem odkrywamy tajemnice archeologii"

Od 22 do 26 września 2014 Żabka Fryderyk przybliżała dzieciom sekrety i  tajniki archeologii.

DZIEŃ 1

Pierwszego dnia przedszkolacy poznali tajniki pracy archeologa oraz oglądali narzędzia, którymi posługuje się on w pracy. Zrozumieli, iż archeologia to nie szukanie dinozaurów, a odkrywanie starych przedmiotów, zabytków oraz poznawanie ich historii oraz innych cywilizacji i kultur. Dzieci kolorowały i malowały narzędzia pracy archeologa. Tego dnia odbyły się także zajęcia w terenie - dzieci uczestniczyły w zabawie badawczej "Wykopaliska" - samodzielnie w wyznaczonym miejscu szukały ukrytych przedmiotów posługując się przyborami archeologa (łopatką, miotełką itp.).

DZIEŃ 2

Drugiego dnia dzieci oglądały wykopane przez siebie przedmioty, starały się przyporządkować je do określonej grupy, opowiadały do czego i komu mogły one służyć. Spostrzeżenia zaznaczały na Karcie małego archeologa, dokumentując swoje odkrycia archeologiczne. W młodszych grupach dzieci nawlekały koraliki (m.in. z jarzębiny czy drewna) robiąc starodawną biżuterię.

DZIEŃ 3

Trzeciego dnia odbyła się zabawa muzyczno-ruchowa "Święto u jaskiniowców", w której dzieci muzykowały na naturalnych przemiotach oraz tańczyły jak jaskiniowcy. Młodsze grupy lepiły naczynia z gliny, a starsze z kawałków odtwarzały zniszczone przedmioty. Udało sie złożyć i posklejać rozbite talerzyki, kubki czy doniczki.

DZIEŃ 4 i 5

Dzieci z grup: "Pszczółki", "Motyle" oraz część dzieci z koła turystycznego udały się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, gdzie uczestniczyły w lekcji muzealnej pt."Jaskiniowe malowidła". Przedszkolacy również w przedszkolu słuchali opowiadania o początkach pisma, oglądali malowidła z Jaskini Lascaux. Dzieci wykonały także swoje"malowidła z jaskiniowych ścian", posługując się przy tym naturalnymi "farbkami" z kawy, barszczu czy przypraw. W młodszych grupach dzieci składały i przyklejały papierowe, starodawne wazony.

Tematyka realizowana w ciągu całego tygodnia przybliżyła nam wiele ciekawych informacji na temat pracy archeologa, a bycie małym odkrywcą przeszłości bardzo nam się podobało!