Międzyprzedszkolne warsztaty dla małych badaczy

22 października br. w ramach realizacji Bydgoskiego Grantu Oświatowego w naszym przedszkolnym laboratorium odbyły się warsztaty ODKRYWANIE ŚWIATA - zabawy badawcze z magnesem". Głównym celem spotkania było rozbudzanie u dzieci ciekawości w poznawaniu, odkrywaniu i zgłębianiu tajemnic otaczającego je świata, wykorzystując przedmioty codziennego użytku. W zajęciach uczestniczyli przedstawiciele pięciu bydgoskich przedszkoli -  nr 9, 28, 33, 70 oraz 34. Podczas zabaw i eksperymentów dzieci poznały zjawisko magnetyzmu. Same mogły się przekonać o istnieniu niewidzialnej i nieodczuwalnej siły magnetycznej oraz poznać jej właściwości. Przedszkolacy między innymi badali wpływ siły magnetycznej na różne przedmioty, dowiedzieli się: jak można zmierzyć siłę magnetyczną, w jaki sposób namagnesować metalowe przedmioty, sprawdzić jaki efekt wywołuje oddziaływanie dwóch magnesów na siebie i jak za pomocą magnesu można tworzyć abstrakcyjne obrazki. Z pomocą nauczycielek dzieci zrobiły kompas z wykorzystaniem korka, igły i oczywiście magnesu. Podsumowaniem cyklu zabaw i eksperymentów z magnesem była krótka prezentacja dotycząca historii i zastosowania magnesu. Różnorodność zaprezentowanych doświadczeń pokazała, w jaki sposób można rozwijać kompetencje naukowe małego dziecka. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i podziękowania oraz upominki.