"Zabawy badawcze z kolorem i światłem"

W ramach realizacji projektu:

,,ODKRYWANIE ŚWIATA. ROZWIJANIE UMIEJĘTNOŚCI POPRZEZ EKSPERYMENTOWANIE I BADANIE”

w ostatnim tygodniu listopada dzieci eksperymentowały z kolorem i światłem.

Poniedziałek to - ,,Szukanie barw w przyrodzie”

Dzieci poznały pryzmat oraz zjawisko rozszczepienia światła. Dowiedziały się jak i dlaczego widzimy kolory. Podczas zabawy konstrukcyjnej wykonały ,,Kolorowe bączki”, które posłużyły dzieciom do dalszego eksperymentowania z kolorami. Dzieci uczestniczyły także w ćwiczeniach i zabawach ruchowych z kolorowymi chustkami.

 

We wtorek dzieci poznały zjawisko tęczy.

Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego wewnątrz kropli wody o kształcie zbliżonym do kulistego. Mali badacze poszukiwali ,,tęczy” m.in. w bańkach mydlanych czy w doświadczeniu z wodą i lustrem. Tego dnia w każdej grupie dzieci wykonywały swoje własne tęcze.

 


W środę dzieci zajęły się mieszaniem kolorów.

Podczas zabaw badawczych dzieci poznały kolory podstawowe, które posłużyły do tworzenia barw pochodnych. Przedszkolaki rozwinęły umiejętność klasyfikowania odcieni, porównywały kolory wg norm sensorycznych. Dzieci oglądały również świat przez "magiczne okulary".

 

 

W czwartek dzieci w zabawach badawczych poznały sposoby  ,,Barwienia materiałów”.

Za pomocą barwników do tkanin przedszkolaki farbowały koszulki i materiały, które zostały wykorzystane podczas zajęć plastycznych. Barwników roślinnych szukały dzieci w buraku, marchwi, łuskach cebuli czy czerwonej kapuście. Na własne oczy sprawdziły, że rośliny też posiadają "ukryte kolory" i mogą być barwnikiem. Hitem stało się "kolorowe mleko", które dzieci uzyskały za pomocą barwników spożywczych.

 

 

 

 

W piątek całe nasze przedszkole zmieniło się w kolory tęczy.

W zabawach badawczych dzieci sprawdziły jak powstają kolory przezroczyste i nieprzezroczyste, podczas happeningu ,,Kolorowe dzieci” zostały ogłoszone wyniki konkursu pt. ,,Kolorowy witraż”. Piękne i kolorowe prace można oglądać w holu przedszkola. Gratulujemy wygranym!

  

"ŻABKI":


"WIEWIÓRKI":

"MOTYLE":

"JEŻYKI":

"BIEDRONKI":

"PSZCZÓŁKI":

PRACOWNICY:

 

Tydzień pod hasłem ,,Zabawy badawcze z kolorem i światłem” przyniósł dzieciom wiele radości i wzbudził ciekawość otaczającym światem.