Tydzień turecki

W związku z realizacją projektu Comenius "Odkrywanie świata" od 26 do 30 stycznia br. w naszym przedszkolu odbyliśmy "podróż" po Turcji, aby lepiej poznać kraj naszych partnerów z projektu. To była bardzo ciekawa wyprawa!!!

PONIEDZIAŁEK

Tego dnia dowiedzieliśmy się wielu informacji i ciekawostek o Turcji, obejrzeliśmy zdjęcia z pobytu naszej delegacji w tureckim przedszkolu oraz wykonywaliśmy turecką flagę z papieru.

WTOREK

Każdy z nas samodzielnie "wykonał" turecką chustkę - ozdabiał ją ziemniaczanymi pieczątkami, a także dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek dot. kuchnii tureckiej oraz sposobu parzenia i podania tureckiej herbaty, w specjalnej tureckiej szklance, przypominającej tulipana. Smakowaliśmy także oryginalną turecką galaretkę - lokum oraz popijaliśmy herbatkę.


ŚRODA

Obejrzeliśmy filmiki z oryginalnym tureckim tańcem, w wykonaniu naszych rówieśników z tureckiego przedszkola oraz sami próbowaliśmy zatańczyć jak nasi tureccy przyjaciele. Tego dnia poznaliśmy także elementy charakterystyczne dla tureckiego stroju, mierzyliśmy nasze chustki oraz wykonywaliśmy tureckie czapki z papieru.

 

CZWARTEK

Poznaliśmy nową technikę plastyczną - malowanie na wodzie - ebru - która wywodzi się z Turcji, każdy z nas wykonał swoją pracę. W tym dniu przygotowaliśmy także deser - galaretkę z migdałami i orzechami - deser, który w podobnej formie jest tureckim przysmakiem.

 

PIĄTEK

Był to dzień podsumowania naszych wiadomości dotyczących Turcji. Odwiedził nas rodowity Turek - p. Serhat Ergul, który opowiedział nam o swoim kraju. Razem z nim uczyliśmy się podstawowych tureckich zwrotów, wspólnie liczyliśmy oraz tańczyliśmy turecki taniec. Było bardzo interesująco!!! Dziękujemy! Podczas drugiego śniadania mogliśmy zjeść nasz deser - galaretkę, a w tańcu poczuć się, jakbyśmy byli w Turcji.

 

To był bardzo ciekawy tydzień!!!!