"Zabawy badawcze – poznawanie plastyczności materiałów rzeźbiarskich"

 Ostatni tydzień przed feriami tj. od 9 do 13 lutego br. upłynął nam bardzo pracowicie. W związku z realizacją projektu Comenius „Odkrywanie świata" wszystkie przedszkolaki eksperymentowały z różnymi materiałami rzeźbiarskimi poznając pracę rzeźbiarza.

PONIEDZIAŁEK
Podczas prezentacji multimedialnej oraz wielu ciekawych doświadczeń przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca rzeźbiarza, czym są narzędzia rzeźbiarskie oraz poznały rodzaje i etapy powstawania rzeźby. Poprzez zabawę badawczą poznaliśmy różne rodzaje materiałów rzeźbiarskich porównując ich twardość, sposób obróbki, pozyskania, między innymi gips – jego  fizyczne właściwości przygotowując odlew do kubeczków w celu późniejszej obróbki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WTOREK
Nasze zainteresowania tą dziedziną sztuki jaką jest rzeźbiarstwo poszerzyliśmy  o rekordy Guinnessa. Okazało się, że aby wykonać mini rzeźbę wystarczy nawet pestka owocu lub warzywa. Można rzeźbić również w lodzie albo ogromnym drzewie - wtedy rzeźby są bardzo okazałe i duże. W tym dniu naszym materiałem rzeźbiarskim była kolorowa plastelina, którą modeluje się bardzo łatwo, zmieniając w trakcie pracy swoje koncepcje rzeźbiarskie.  Wyobraźnia i kreatywność dzieci podczas tworzenia z plasteliny swoich figurek była nieograniczona.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ŚRODA
Podczas zabawy plastycznej mieliśmy okazję poznać właściwości odlewów z gipsu i zaprezentować swoje umiejętności rzeźbiarskie w tym materiale. Aby nasza rzeźba była ciekawsza wykorzystaliśmy dodatkowo kolorową masę solną, którą łatwo się modeluje. Ten dzień obfitował również w wiele innych atrakcji, między innymi poznaliśmy prace rzeźbiarskie wielkich artystów takich jak, Michał Anioł, A. Rodin, którzy rzeźbili w marmurze. Nasze rzeźby przestrzenne zrobiliśmy również z klocków oraz przyniesionych do przedszkola kamyczków.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
CZWARTEK
Poznaliśmy nową technikę plastyczną – metaloplastykę. Wcielając się w rolę wielkiego artysty i wykorzystując folię aluminiową oraz druciki, nakrętki, śrubki każde dziecko stworzyło prawdziwe dzieło sztuki. Uzupełnieniem naszej kolekcji rzeźbiarskiej było wykonanie popiersia z gliny, która w obróbce plastycznej jest materiałem o wiele łatwiejszym niż metal. Tego dnia również tworzyliśmy rzeźby z miękkich drucików kreatywnych.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PIĄTEK
Był to dzień podsumowania naszych wiadomości dotyczących rzeźby i pracy rzeźbiarza. W tym dniu gościliśmy w naszym przedszkolu artystę - rzeźbiarza pana Jarosława Maćkowiaka, który opowiedział nam o swojej pracy i pokazał kolekcję swoich dzieł oraz narzędzia rzeźbiarskie. Każde dziecko miało możliwość wypróbowania swoich sił w rzeźbieniu w drewnie. Honorowy gość pogratulował wszystkim autorom prac konkursowych pt. „Moja rzeźba” pomysłowości i oryginalności podczas tworzenia swojej rzeźby wręczając osobiście dyplomy i upominki. Dziękujemy p. Jarosławowi, a małym rzeźbiarzom i ich rodzicom gratulujemy!!!
Rzeźbienie w mydle było ostatnim materiałem rzeźbiarskim jakie dzieci poznały podczas zabaw badawczych w tym tygodniu.  Był to bardzo ciekawy i pracowity tydzień. Dzieci poznały pracę rzeźbiarza oraz niektóre techniki rzeźbiarskie wzbogacając swoje doświadczenia i wiedzę na temat materiału rzeźbiarskiego oraz wytworów artysty, które zadziwiają i urzekają swoim pięknem.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tydzień pod hasłem ,,Zabawy badawcze – poznawanie plastyczności materiałów rzeźbiarskich” sprawił dzieciom wiele radości i rozbudził w nich wrażliwość artystyczną i ciekawość otaczającego je świata.