Instrumenty etniczne

11 marca br. kolejny raz odwiedził nasze przedszkole znany dzieciom podróżnik, kolekcjoner i znawca instrumentów etnicznych z różnych zakątków świata – p. Arkadiusz Timm. Tym razem przywiózł ze sobą instrumenty z państw „złotego trójkąta” tzn. z Birmy, Laosu i Tajlandii. Pan Arek zaprezentował się dzieciom w stroju ludowym z Tajlandii (spodnie i koszula) natomiast czapkę miał z Birmy. Przedszkolaki poznały wygląd, budowę i dźwięki bębnów wykonanych ze skóry kobry, zwanych - KLANAD TAD TAPONE. Mogły spróbować gry na bambusowych cymbałkach pochodzących z Laosu, zwanych – GRANOGE DZENSO i cymbałkach z Birmy zwanych – GRANAD EK. Nie brakowało również chętnych, którzy zagrali na instrumentach dźwiękonaśladowczych w kształcie sowy zwanych – GUIRO, pochodzących z Tajlandii. Ciekawym doświadczeniem muzycznym było donośne brzmienie gongów wykonanych z mosiądzu, które w kulturze buddyjskiej odpędzają z domu i świątyń demony i złe duchy. Mali muzykanci występowali w kolorowych czapkach, które są elementem stroju ludowego pochodzącego z Tajlandii, zwane – CHATUCHACTK. Dzięki ciekawym opowieściom p. Arka, dzieci nie ruszając się z miejsca odbyły muzyczną podróż do krajów bardzo odległych i egzotycznych.