Tydzień "Poznajemy sylwetki wybitnych naukowców"

W dniach od 16 do 20 marca nasze przedszkolaki ponownie „podróżowały” po krajach naszych partnerów z projektu. Przypomniały sobie najważniejsze informacje związane z danym państwem oraz poznały sylwetki tamtejszych, znanych naukowców.

PONIEDZIAŁEK
W salach wiewiórek oraz żabek dzieci podróżowały po Polsce. Zawitały do Torunia, gdzie poznały postać naszego wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, a w „Żabkach” dowiedziały się kim była i czym się zajmowała Maria Skłodowska – Curie.
W tym dniu odbył się również konkurs międzygrupowy z nagrodami na najciekawszą i największą budowlę wykonaną z kartoników po napojach. Wszystkim, którzy przynieśli oraz przynoszą kartoniki po napojach bardzo dziękujemy i prosimy o więcej, ponieważ zbiórka kartoników w naszym przedszkolu ciągle trwa, a miasto ufundowało nagrody dla najlepszych placówek! Powstały kartonikowe rakiety, budynki m.in. dom Kopernika oraz kosmita. Każda grupa za piękne konstrukcje dostała nagrodę z rąk pani dyrektor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WTOREK
Tego dnia dzieci wybrały się do Estonii. Tam pani Dorotka i pani Asia przybliżyły dzieciom postać wybitnego estońskiego uczonego - Schmidta. Udoskonalił on teleskop. Dzieci mogły popatrzeć na planety i gwiazdy przez papierowe teleskopy, a także każda grupa wykonała swój – większy teleskop do obserwacji gwiazdozbiorów.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ŚRODA
W tym dniu przedszkolacy dotarli do Hiszpanii, gdzie czekał na nich p. Santiago Ramon y Cajal (w tej roli wystąpiła pani Zosia). Opowiedział  on dzieciom wiele ciekawych informacji o Hiszpanii oraz swoich badaniach - zajmował się on neuronami. Przedszkolacy dowiedzieli się również wielu wiadomości o naszym mózgu oraz zmysłach.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
CZWARTEK
Tego dnia pojechaliśmy na Litwę. Dzieci przypomniały sobie podstawowe informacje o tym kraju oraz  poznały sylwetki dwóch wybitnych naukowców - Gunaras Imantas Karakas – litewskiego astronoma, założyciela Litewskiego Muzeum Etnokosmologicznego oraz panią Birute Marija Galdikas - badaczkę  pochodzenia litewskiego, specjalistkę w dziedzinie prymatologii, która założyła sierociniec dla orangutanów oraz dokumentowała zachowania dzikich orangutanów na Borneo. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały papierowe małpki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PIĄTEK
Na koniec tygodnia wybraliśmy się w daleką podróż do Turcji. Tam przedszkolacy nie tylko przypomnieli sobie wiadomości o tym pięknym kraju, ale także dowiedzieli się czym zajmuje się pan architekt, poznając sylwetkę  tureckiego architekta Sinan’a. Dzieci mogły także zobaczyć prawdziwe przedmioty i narzędzia służące w pracy architekta oraz murarza. Po obiedzie zaś dzieci budowały z różnego rodzaju klocków zaprojektowane przez siebie konstrukcje.
W tym dniu przedszkolacy obserwowali również zaćmienie słońca przez specjalistyczne okulary. Dla wielu z nich było to magiczne przeżycie!