Tydzień "Zabawy z dźwiękiem"

OD 13 DO 17 KWIETNIA 2015 r.  w ramach projektu Comenius  "Odkrywanie świata..."
nasze przedszkolaki eksperymentowały z dźwiękiem.

PONIEDZIAŁEK

Tego dnia szukaliśmy dźwięków w sali, sprawdzaliśmy kiedy słychać je lepiej, a kiedy gorzej lub wcale. Badaliśmy czy dźwięk rozchodzi się w próżni i przekonaliśmy się, że nie. Do przenoszenia dźwięku potrzebne są cząsteczki powietrza, których w próżni nie ma. Za model cząsteczek powietrza posłużył nam parasol z piłeczkami. Przekonaliśmy się również, że głos rozchodzi się z kubka do kubka po napiętym sznurku.

WTOREK

W tym dniu spotkaliśmy się z panem Arkiem Timm, który na swoich oryginalnych instrumentach zaprezentował nam różne sposoby wytwarzania dźwięku. Dowiedzieliśmy się, że poprzez uderzanie w bęben, gong, szarpanie strun czy dmuchanie w wabiki wywołujemy drgania cząsteczek powietrza znajdujących się wokół instrumentu. Te z kolei podróżują w postaci fali dźwiękowej docierając do naszego ucha. W doświadczeniu z konfetti, ryżem mogliśmy potwierdzić, że dźwięk to fala. Tego dnia sprawdzaliśmy również jakie dźwięki potrafi wydawać nasze ciało, co jest potrzebne do mówienia, co to jest echo, a także rozmawialiśmy na temat znaczenia ciszy dla zdrowia człowieka oraz szkodliwości hałasu.

ŚRODA

Skonstruowaliśmy telefony na sznurku i eksperymentowaliśmy z nimi bawiąc się w nadawców i odbiorców. W kącikach badawczych tworzyliśmy także różne dźwięki, wzmacnialiśmy je i tłumiliśmy.

CZWARTEK

Tego dnia przenieśliśmy się w świat instrumentów, aby poszerzyć wiedzę na temat sposobów wytwarzania dźwięku. Badaliśmy też jakie dźwięki wydają własnoręcznie wykonane instrumenty, rozwijaliśmy sprawność ruchową podczas ćwiczeń z butelkami wypełnionymi m.in. grochem oraz słuchaliśmy ciekawostek na temat infradźwięków i ultradźwięków.

PIĄTEK

Poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat zmysłu słuchu, którego narządem jest ucho. Pomogła nam w tym bajka z cyklu ,,Było sobie życie - ucho”. Utrwaliliśmy wiedzę o fali dźwiękowej poprzez kolejne doświadczenia. Tego dnia także rozstrzygnęliśmy konkurs dla rodziców i dzieci pt. ,,Instrument muzyczny - nietypowy, dziwny, ale fantastyczny!”. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom!

"BIEDRONKI"

"JEŻYKI" & "WIEWIÓRKI"

"MOTYLE"

"PSZCZÓŁKI"

"ŻABKI"

Dziękujemy bardzo Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w realizację tematu ,,Zabawy z dźwiękiem”!