Tydzień "Razem z myszką Tolą poznajemy środowisko polne"/jesień

Pole to pierwszy z ekosystemów, który nasi mali odkrywcy poznawali od 21 - 25 września w ramach realizacji programu rocznego.

PONIEDZIAŁEK

Dowiedzieliśmy się co to jest pole, poznaliśmy wybrane rośliny uprawiane przez rolnika oraz wybrane zwierzęta żyjące na polu. Różnymi zmysłami badaliśmy glebę porównując ją z piaskiem. Posługując się różnymi technikami plastycznymi wykonaliśmy myszkę Tolę. Podczas całego tygodnia staraliśmy się również globalnie odczytywać  napisy z nazwami związanymi z polem.

WTOREK

Ubrani na pomarańczowo obchodziliśmy Dzień Marchewki. Były zabawy z piosenką ,,Urodziny marchewki”, zabawy ze słowem ,,marchewka” i  przede wszystkim zabawa badawcza. Badając marchewkę rozpoznawaliśmy jej zapach, smak, wyróżnialiśmy jej część nadziemną i podziemną, jadalną i niejadalną. Za pomocą sokowirówki wykonaliśmy pyszny, zdrowy sok.

ŚRODA

Podczas wycieczki do gospodarstwa państwa Gmys mogliśmy na własne oczy przekonać się jak wygląda prawdziwe pole. Zobaczyliśmy uprawiane na polu  ziemniaki, kalafiory. Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się przygotowaniom do wysiewu zboża ozimego. Był też jesienny piknik z pieczonymi ziemniakami oraz świeżymi truskawkami. Już w przedszkolu zbadaliśmy co zawiera ziemniak, utrwalaliśmy jakie są jego części nadziemne i podziemne, jadalne i niejadalne.

CZWARTEK
Był to Dzień Buraka. Dowiedzieliśmy się co produkuje się z buraka cukrowego, jaką przebywa on drogę z pola do sklepu. W zabawie badawczej porównywaliśmy buraka cukrowego z burakiem czerwonym. Określaliśmy ich przydatność wyróżniając ich części nadziemne i podziemne, jadalne i niejadalne. Podczas doświadczenia  pozyskaliśmy sok z buraka czerwonego, który posłużył nam jako naturalny barwnik do malowania sylwety buraka.

Prace konkursowe:

PIĄTEK
Bawiąc się z wierszem ,,Na straganie” utrwalaliśmy nazwy warzyw, poznawaliśmy sposoby wykorzystywania zbiorów z pól na zapasy zimowe dla ludzi i zwierząt. Tydzień z ekosystemem polnym podsumowaliśmy zabawami słownymi i ruchowymi z elementami współzawodnictwa oraz rozstrzygnięciem konkursu dla dzieci i rodziców ,,Cuda ze zbiorów z pól”. Wszystkie wykonane prace zasłużyły na wygraną – bardzo dziękujemy za zaangażowanie!