Tydzień „Razem z żabką Kumką poznajemy staw”

Od 12 do 16 października br. kontynuując cykl naszych wędrówek po ekosystemach odkrywaliśmy i poznawaliśmy razem z żabką Kumką różne ciekawostki i tajemnice dot. stawu jesienią.
PONIEDZIAŁEK
Dowiedzieliśmy się co to jest staw i jak wygląda obserwując go bezpośrednio - poprzez uczestnictwo w pieszej wycieczce do Doliny Pięciu Stawów (dzieci z grup starszych) oraz spacerze do naszego oczka wodnego w ogrodzie przedszkolnym (dzieci z grup najmłodszych). Będąc nad wodą wszyscy pamiętali o zasadach bezpieczeństwa jakie obowiązują podczas przebywania w pobliżu otwartych zbiorników wodnych. Przy tej okazji mogliśmy również zobaczyć rośliny rosnące nad brzegiem i w wodzie. Po powrocie do przedszkola zaopatrzeni w lupy badaliśmy właściwości fizyczne wody, tj. jej barwę, zapach, kształt, porównywaliśmy również czystość wody przyniesionej z wycieczki nad staw, z naszego oczka wodnego oraz z kranu i wody mineralnej do picia.  Dzięki temu w każdej sali powstały piękne badawczo-przyrodnicze kąciki z mini stawami.

Tego dnia przedszkolacy również świętowali DZIEŃ DRZEWA - rozmawiając o tym dlaczego i jak należy dbać o drzewa, wykonując plakaty oraz przytulając się do drzew w naszym ogrodzie.

WTOREK
W tym dniu żabka Kumka zaprosiła nas nad staw, aby posłuchać  „muzyki wody” i poznać  innych mieszkańców tej wodnej krainy, tj. raka, ważkę, płotkę i kaczkę krzyżówkę. Po wysłuchaniu  ciekawostek o mieszkańcach stawu i obejrzeniu ilustracji każdy przedszkolak wykonał swoją żabkę z papieru. Od razu w salach zrobiło się zielono i kumkająco.

ŚRODA
Poprzez zabawy przy piosence oraz po wysłuchaniu wiersza nawet maluch potrafił już odpowiedzieć na pytania czy każda żabka jest zielona i o czym szumi nad stawem sitowie. Chociaż przedszkolaki to nie żabki ani rybki, ale do zabawy w wodzie i eksperymentowania „Co pływa, co tonie?” nie trzeba było nikogo namawiać. Okazało się, że nie tylko ciężar, rodzaj surowca ale również kształt  i wielkość mają wpływ na to, że jedne przedmioty pływają a drugie toną. Każdy chciał sprawdzić np. dlaczego kulka plasteliny tonie a wykonana z niej miseczka pływa.

CZWARTEK
Któż nie lubi puszczać bąbelków w wodzie? Skoro wystarczy do tego słomka do napojów i już jest super zabawa. Zabawy z wodą  towarzyszyły nam przez cały tydzień, dlatego wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne pt. „Jesienny staw”- eksperymentując kolorami. Kącik badawczo-przyrodniczy z mini stawem cieszył się dużym zainteresowaniem a „rosnące” w nim brązowe pałki wodne obserwowaliśmy z wielką uwagą, bo gdy jedna z nich pękła to mogliśmy zobaczyć co ma w środku, choć narobiło się przy tym trochę bałaganu. Przez lupę wszystko dokładnie było widać. Puszek w środku pałki był bardzo mięciutki i milutki, podobny trochę do dmuchawców.

PIĄTEK
Tydzień z ekosystemem stawu podsumowaliśmy zabawami ruchowymi i słownymi oraz aktywnym udziałem w zajęciach przeprowadzonych przez p. Milenę z Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka  Doradztwa  Rolniczego z Minikowa. Przedszkolaki  z dużą uwagą i ciekawością obejrzały prezentację multimedialną pt. „Co słychać w stawie?” i  wykonały kartę pracy uzupełniając ilustrację odpowiednimi  naklejkami - obrazkami, które pasują do stawu, nazywając przedstawione rośliny i zwierzęta. Na zakończenie dla super przedszkolaków, które z uwagą wysłuchały wiersza i wykazały się dodatkową wiedzą na temat stawu p. Milena przygotowała nagrody. DZIĘKUJEMY!