Tydzień „Razem z wiewiórką Kitką poznajemy środowisko leśne”/jesień

 W pierwszym tygodniu listopada, w ramach realizacji plany rocznego poznawaliśmy z rudą wiewiórką kolejny ekosystem: las. Odkrywanie tajemnic i piękna lasu było dla naszych przedszkolaków niezwykle ciekawą i cenną lekcją przyrody.
PONIEDZIAŁEK

Co to jest las i jakie bogactwa kryje? Odpowiedzi na to pytanie dzieci szukały podczas wycieczki do lasu - zwiedziły Leśną Ścieżkę Edukacyjną Leśnictwa Białe Błota. Przewodnikiem po leśnych zakątkach była p. leśniczy, która pokazała dzieciom, jak wygląda warstwowa budowa lasu oraz gatunki drzew i roślin występujących w poszczególnych jego piętrach. Opowiedziała również ciekawostki o zwyczajach zwierząt występujących w środowisku leśnym. Wiele radości sprawiły wszystkim wędrówki po leśnych ścieżkach, podczas których z zainteresowaniem obserwowali las w jego jesiennej krasie i zbierali do koszyczków dary lasu. Przedszkolaki brały również udział w zabawach badawczych, dzięki którym przy użyciu lup, lusterek, szkieł powiększających obserwowały i badały otaczającą przyrodę. Po powrocie z wycieczki dzieci segregowały, rozpoznawały i nazywały zebrane okazy przyrodnicze, a następnie poznawały wielozmysłowo ich właściwości i cechy. Sprawdzały, co kryje łupina orzecha laskowego i żołędzia, co znajduje się we wnętrzu owocu jarzębiny, badały budowę mchu. Ponadto obserwowały, co się dzieje z szyszką  w warunkach suchych – wilgotnych oraz sadziły nasiona szyszki. Już teraz wszystkie dzieci wiedzą, że zamykanie się łusek szyszki może prognozować nadchodzący deszcz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

WTOREK
W tym dniu, już od samego rana dzieci przeglądały albumy i atlasy przyrodnicze. Zwracały szczególną uwagę na bogactwo zasobów naturalnych lasów oraz przepiękne zdjęcia mieszkańców tego ekosystemu. Ze skupieniem słuchały i próbowały rozpoznawać charakterystyczne odgłosy środowiska leśnego. Poznały również piosenkę o skocznej wiewióreczce i wystukiwały jej rytm na szyszkach czy żołędziach. Każdy przedszkolak wykonał wiewiórkę, dowolnie wybraną techniką plastyczną. W zabawie badawczej dzieci odkrywały tajemnice liści zarówno tych blaszkowych, jak i igieł. Poznały ich budowę, oglądały układ nerwów i  przebieg w różnych liściach, odbijały naturalne liście na kartce kredką świecową. Dowiedziały się również, co powoduje zmianę koloru liści w okresie jesieni.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ŚRODA
Zebrany w lesie materiał przyrodniczy nasi przedszkolacy chętnie wykorzystywali w różny sposób do zabaw. Tworzyły kompozycje wg własnej inwencji, układały i kontynuowały rytmy przyrodnicze. Tego dnia na zajęciach dzieci poznały różne gatunki grzybów, uczyły się ich odróżniania - grzyby jadalne a trujące; próbowały odkryć, jakie warunki są wymagane do ich rozwoju. W zabawie badawczej sprawdzały, jak zbudowany jest grzyb oraz co kryją spody kapeluszy. Przekonały się, że nie tylko zwierzęta, ale i  ludzie wykorzystują grzyby do konsumpcji. Poznały, w jaki sposób suszy się i marynuje grzyby oraz do jakich potraw są one wykorzystywane. Podczas ćwiczeń i zabaw ruchowych dzieci chętnie naśladowały sposób poruszania się różnych zwierząt leśnych. Wesołym podskokom nie było końca!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
CZWARTEK
Nic nie sprawia większej radości dzieciom, niż  zabawy plastyczne i wykonywanie pomysłowych prac. Nasi przedszkolacy wykorzystali owoce i okazy przyrodnicze jesiennego lasu do stworzenia oryginalnych zwierzaczków- cudaczków. Galeria prac była imponująca. Z kolei zabawy badawcze to najlepszy sposób  dla naszych małych odkrywców na zdobycie w bezpośredni sposób informacji i odpowiedzi  na nurtujące ich pytania. I tak
 w  prostym doświadczeniu dzieci sprawdzały, dlaczego drzewa gubią liście. Zaobserwowały, że w liściach jest woda. Doszły więc do wniosku, że zimą, przy niskich temperaturach na pewno by zamarzła, a wtedy korzenie drzewa nie mogłyby jej pobierać. Stąd pozbywanie się liści, jako zbędny balast.  Na zakończenie dnia przedszkolaki poznały różne sposoby przygotowywania się zwierząt leśnych do zimy. Odkryły, jak pracowite i zapobiegliwe są zwierzęta, aby przetrwać niekorzystny dla nich czas.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PIĄTEK
Tydzień z ekosystemem leśnym zakończył się utrwaleniem i podsumowaniem wiadomości. Po raz kolejny pomogła nam w tym p. Milena z Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka  Doradztwa  Rolniczego z Minikowa. Zaprosiła naszych przedszkolaków do leśnej krainy poprzez zabawy, zagadki i ciekawe opowieści. Dużą radość sprawiło dzieciom uzupełnienie planszy „las” naklejkami zwierząt. Wiewiórkę Kitkę dzieci pożegnały zabawą taneczną, mając nadzieję na kolejne spotkania z nią w innych porach roku.