Andrzejki

30 listopada w naszym przedszkolu był dniem wróżb, świętowaliśmy popularne „Andrzejki”.  Przedszkolaki  poznały historię ludowych zwyczajów i obrzędów związanych z tym świętem oraz najbardziej popularne wróżby. Podczas zabawy andrzejkowej nie mogło zabraknąć czarodziejskich zaklęć, które podkreślały magiczność tego dnia  np. „Teraz będzie wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie”.  Z kolei wróżba - wychodzenie butów za próg wskazywała  pierwszego kandydata do zamążpójścia. Wypowiadając zaklęcie : „Abra – kadabra, czary – mary, pokaż Andrzeju, jakie masz dary” dzieci wróżyły sobie z kubeczków albo talerzyków, sprawdzając  jakie  w przyszłości  będzie ich życie: czy słodkie jak cukierek, beztroskie i  pełne przygód, a może fortuna obdarzy je hojnie wielką wygraną w loterii?  Każdy chciał poznać jakie jeszcze inne niespodzianki przygotował dla niego los np. jaki zawód w dorosłym życiu będzie wykonywał, jakie imię będzie miała wybranka bądź wybranek serca. Każdy mógł zabrać do domu na pamiątkę - figurkę odlaną z wosku. Zabawa andrzejkowa dostarczyła wszystkim wielu miłych wrażeń.

„Hokus - pokus, czary - mary niech się spełnią andrzejkowe czary!!!"