Tydzień „Zimowa kryjówka żabki Kumki, czyli co słychać w stawie”

Od 11 do 15 stycznia br. kontynuując cykl  naszych wędrówek po ekosystemach poznawaliśmy życie w stawie w okresie zimy. Jest to czas zimowego „snu przyrody, wtedy następuje spowolnienie funkcji życiowych wielu żywych organizmów.
PONIEDZIAŁEK
Mini stawem jest nasze oczko wodne w ogrodzie przedszkolnym. Tam mogliśmy zaobserwować warunki bardzo zbliżone do tych jakie panują nad stawem zimą: zamarznięta tafla wody, przerębel wykonany w celu napowietrzenia wody, oblodzony brzeg, zmarznięta ziemia, przysypane śniegiem nadbrzeżne rośliny. Wszyscy pamiętali o zasadach bezpieczeństwa, tzn. aby nie wchodzić na zamarzniętą taflę wody. Druga część dnia obfitowała w wiele zabaw badawczych związanych ze stanami skupienia wody. Między innymi dzieci eksperymentowały z przyniesionym śniegiem oraz lodem obserwując wpływ temperatury na zmianę jego postaci z płynnej w stałą. Poznaliśmy nowe pojęcia: kropla, para, lód, kra, ryba – karp.

WTOREK
W tym dniu żabka Kumka i pani Marta zaprosiły dzieci na prezentację multimedialną  pt. „Zimowy sen przyrody, czyli spowolnienie procesów życiowych pod lodem”. Poznaliśmy mieszkańców podwodnego królestwa i tych którzy zamieszkują nadbrzeżne szuwary. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób przystosowują  się  zwierzęta i rośliny wodne do zimy. Przekonaliśmy się również jaki wpływ ma niska temperatura na nasze odczucia dotykowe, tzn. kiedy jest zagrożeniem (odmrożenia), a kiedy sprzymierzeńcem (np. wydłużenie okresu przydatności produktów spożywczych).

ŚRODA
Woda jest niezbędna do podtrzymania wszelkiego życia na naszej planecie i może przybierać wiele twarzy o czym przekonaliśmy się oglądając  teatrzyk pt. „Przygody kropli wody” wg tekstu M. Terlikowskiej. Zabawy przy zimowej piosence oraz ćwiczenia relaksacyjne wg Marii Montessori bardzo pozytywnie wpłynęły na nasz wesoły nastrój mimo zimowej aury. Również w tym dniu wykonywaliśmy różne zabawy badawcze z lodem, śniegiem i wodą.

CZWARTEK
Chociaż na dworze zima - my się nie nudzimy. Wystarczy kilka szklanych butelek po soczku, mocny sznurek i oczywiście woda i już mamy wodne instrumenty. Zabawy z wodą  towarzyszyły nam przez cały tydzień. Chętnych, którzy chcieli zagrać na takim instrumencie nie brakowało. W tym dniu raz byliśmy muzykami, a raz malarzami. Nasze obrazki zimowe stanowią piękną dekorację w każdej sali. Malowanie na folii celofanowej bardzo nam się podobało.

PIĄTEK
Realizowany temat szczególnie sprzyjał eksperymentowaniu w poznawaniu różnych stanów skupienia wody. Tak, więc przez cały tydzień mieliśmy wiele okazji do przeprowadzania ciekawych doświadczeń np. „Jak to jest z tym lodem?”, czy ma smak, kolor, czy jest twardy, kruchy czy gładki, zimny a może ciepły? Podsumowaniem i utrwaleniem wiadomości nt. stawu zimą były kolejne bardzo ciekawe zajęcia z udziałem p. Mileny z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka  Doradztwa  Rolniczego z Minikowa, za które serdecznie dziękujemy!