Tydzień "Odkrywamy tajemnice zimowego lasu”

                              
Poznanie lasu zimą jako środowiska przyrodniczego oraz warunków panujących w tym czasie było nadrzędnym celem  tygodnia "Odkrywamy tajemnice zimowego lasu” (8.02 – 12.02.2016r.) związanego z poznawaniem przez dzieci ekosystemów.
Poniedziałek
Dzieci obejrzały filmy edukacyjne „Zima w lesie”. Następnie odbyła się rozmowa, w czasie której dzieliliśmy się informacjami na dany temat. Dzieci dowiedziały się, które leśne zwierzęta zapadają w sen zimowy, a które przystosowały się do warunków panujących zimą oraz jak nazywają się ich domy i również czym się odżywiają. Po południu przedszkolacy poznali części składowe drzewa iglastego. 


Wtorek
Podczas zabawy badawczej pt. „Igły, igiełki i szyszki” dzieci porównywały wygląd igieł i szyszek świerku oraz sosny, badały pod mikroskopem lub lupą ich budowę. Dzieci z grupy "Pszczółki" posadziły nasiona świerku w doniczkach, zakładając hodowlę drzewek. W czasie spaceru na teren przedszkolny nasze przedszkolaki bez problemu odnalazły świerk i sosnę, a także wiedziały jak je odróżnić. Obserwowały w naturze wygląd drzew iglastych. Dostrzegły również, że modrzew zrzuca na zimę igły. Po powrocie do przedszkola samodzielnie przygotowały deser: galaretkę z owocami leśnymi – jagodami. Tego dnia poznały również piosenkę „ Pamiętajmy o zwierzętach”oraz wiersz  "Zimowe troski”.


Środa
W kolejnym dniu realizacji tematyki o lesie dzieci na podstawie historyjki obrazkowej pt. „Zimowe pogotowie” poznały znaczącą rolę leśnika w życiu zwierząt. Wykonały prace plastyczną -  sylwetę wybranego zwierzęcia rogatego z polskiego lasu. Bardzo ważnym momentem tego dnia było jedzenie deseru, który samodzielnie przygotowaliśmy poprzedniego dnia. Smakołyk ten stał się odtąd ulubionym deserem naszych przedszkolaków.


Czwartek
Dzieci z naszego przedszkola wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do lasu - Nadleśnictwa w Kruszynie. Celem wycieczki było uwrażliwienie dzieci na potrzeby dokarmiania zwierząt i ptaków zimą. Zima, jak wiemy, to trudny okres dla zwierząt, dlatego zorganizowałyśmy wśród dzieci zbiórkę przysmaków, którymi obdarowaliśmy naszych leśnych przyjaciół. Naszym przewodnikiem po lesie był leśniczy p. Zbigniew Sikora, któremu serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i bardzo ciekawą lekcję przyrody. Dużą atrakcją było spotkanie z prawdziwym dzikiem - Lenką, która mieszka na terenie leśniczówki. Wycieczka była bardzo ciekawa!

I grupa

II grupa


Piątek
Tego dnia, dzieci podsumowywały  zdobyte w tygodniu informacje. Na spotkaniu z panią Mileną Hoffą z Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka  Doradztwa  Rolniczego z Minikowa dzieci utrwaliły zdobte wiadomości na temat zimowego lasu oraz jego mieszkańców, obejrzały ciekawą prezentację i wykonały zadania.

Realizowana podczas tygodnia tematyka spełniła zakładane cele edukacyjne, przyczyniła się także do kształtowania właściwych postaw przyrodniczych wśród przedszkolaków.