Tydzień ,,Odkrywamy tajemnice wiosennego lasu”

Od 16 do 20 maja w naszym przedszkolu realizowaliśmy tematykę dotyczącą wiosny w lesie. Głównym celem tej tematyki było poznanie zmian zachodzących w świecie roślin i zwierząt o tej porze roku.

W poniedziałek przedszkolaki miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej flory oraz fauny leśnej. Poznały rośliny chronione oraz utrwaliły nazwy zwierząt i ptaków żyjących w lesie. W związku z obchodzonym 15 maja Dniem Niezapominajki wszystkie dzieci w tym dniu były ubrane w niebieskim kolorze, a na zajęciach plastycznych w każdej grupie ,,rozkwitły ” przepiękne niezapominajki.

Wtorek
Zajęcia oraz zabawy związane były z lasem oraz jego mieszkańcami. Piosenka ,,Leśne duszki” przypomniała dzieciom o konieczności dbania o czystość w tym ekosystemie. Po przeprowadzeniu zabawy badawczej przedszkolaki potrafią określić wiek drzewa po liczbie słoi w pniu.

Środa
Dzieci miały możliwość usystematyzowania wiedzy na temat rozmnażania się ptaków. Poznały budowę jajka przepiórczego, potrafiły wskazać zarodek. Budowa pióra też już nie jest żadną tajemnicą dla małych obserwatorów przyrody. Podczas relaksacji dzieci dowiedziały się w jaki sposób ptaki budują gniazda oraz dlaczego śpiewają.

W następnym dniu realizacji tematyki - w czwartek na podstawie filmu edukacyjnego pt. ,,Jak powstaje krzesło” dzieci dowiedziały się jaką rolę odgrywa las w przyrodzie i w gospodarce człowieka oraz  poznały kolejne etapy powstawania mebli. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały brzozę - stosując różne techniki plastyczne. Na terenie naszego ogrodu miały możliwość dokładnie przyjrzeć się jej budowie oraz wyodrębnić charakterystyczne cechy które odróżniają ją od innych drzew.

W piątek nasze przedszkole odwiedziła  p. Milena Hoffa z Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka  Doradztwa  Rolniczego z Minikowa. Dzieci utrwaliły zdobyte wiadomości na temat lasu wiosną. Obejrzały prezentację dotyczącą zwierząt leśnych oraz ich młodych. Teraz już wszyscy wiemy, że młode dzika to pasiaki. Przedszkolaki wiedzą również jakie szkodniki występują w lesie i przeszkadzają drzewom w ich prawidłowym wzroście. Poznały  sposoby walki ze szkodnikami. Jak zwykle pani Milena przygotowała bardzo ciekawe karty pracy dla dzieci. Podczas zabawy badawczej ,,Mech jak gąbka” dzieci przekonały się, że mech pochłania duże ilości wody i i jest naturalnym zbiornikiem wilgoci, chroniącym ściółkę leśną.